Sektor bankowy w Polsce. Sytuacja bieżąca i trendy 2024

Wyniki polskich banków za ubiegły rok prezentują się bardzo dobrze. Banki odnotowały znaczne wzrosty przychodów operacyjnych, osiągając wysokie wskaźniki dochodowości, zwłaszcza jeśli chodzi o dochody odsetkowe. Pomimo wyzwań związanych z portfelem kredytów hipotecznych denominowanych w CHF⚖️💴, sektor ma nadal duży potencjał dochodowy i szanse na rozwój, szczególnie po częściowym uporaniu się z głównym problemem wielu banków, (kredyty w CHF). Prognozy na najbliższe lata są optymistyczne, przede wszystkim ze względu na nadal wysokie stopy procentowe oraz potencjalny wzrost zapotrzebowania na kredyty konsumpcyjne (hipoteczne) spowodowany poprawą koniunktury 🏖️🏢 oraz finansowanie firm i podmiotów samorządowych (absorpcja środków z KPO i funduszy UE).

Gaming – potencjał rozwojowy w czasach turbulencji

Gaming pozostaje jedną z ciekawych branż gospodarki cyfrowej w Polsce i na świecie. Covid spowodował dynamiczny rozwój tej branży z wieloma IPO, M&A oraz intensywnym wzrostem operacyjnym w skali globalnej. Biorąc po uwagę segmenty komputerowe i konsolowe, spółki wskazują, że kluczowym katalizatorem wyników będą premiery nowych tytułów zaplanowane na kolejne lata, co powoduje pewną sinusoidalność wyników. Po wyskoku pandemicznym spółki obserwują spadek nominalnej liczby graczy, ale ich zaangażowanie pozostaje wysokie. Z drugiej strony w wynikach bieżących coraz większy udział mają przychody z usług live oraz ze sprzedaży dóbr cyfrowych w grach, co wygładza sezonowość wyników.

Robotyzacja w obliczu 4 Rewolucji Przemysłowej

Rozwiązania z zakresu automatyzacji są znane od pewnego czasu, jednak obecne trendy takie jak rosnące koszty pracy, sztuczna inteligencja czy nawet transformacja w stronę samochodów elektrycznych  sugerują ich dynamicznych rozwój w ciągu najbliższych kilku lat. Przykłady UiPath oraz VersaBox ukazują możliwość rozwoju tych technologii także w regionie CEE, jak również nierozłączność robotyzacji i uczenia maszynowego.

Economic Snapshot | Poland

PKB Polski w pierwszej połowie 2021 r. powróciło do poziomu sprzed pandemii. W porównaniu z rokiem poprzednim PKB wzrosło o 5,3%. Roczna stopa inflacji w Polsce przyspieszyła szósty miesiąc z rzędu do 8,6% i osłabiła pozycję złotego wobec EUR i USD.

Kryptowaluty: złoty parytet XXI wieku?

W ciągu ostatnich 3 lat Bitcoin zwiększył swoją wartość niemal 12 krotnie. Jest to powszechnie znany fakt, ale jakże oddający ciągle rosnącą popularność kryptowalut. Ogromne wahania to zjawisko z którymi waluty cyfrowe są przede wszystkim kojarzone, jednak ich zastosowania są znacznie szersze niż tylko inwestycje. Z biegiem czasu, rynek może prawdopodobnie przesuwać się z sieciowych zastosowań jak Bitcoin czy Ethereum do prywatnych. Mogą one służyć do finansowania projektów poprzez Initial Coin Offering, być walutą w nadchodzącym Metaverse, a za sprawą ostatnich posunięć banków centralnych, nawet uzupełnieniem tradycyjnego pieniądza! Więcej na ich temat w artykule pod tym linkiem.

AI oraz machine learning, czyli gorący temat w świecie VC

Sztuczna inteligencja (AI) oraz uczenie maszynowe (machine learning) to tematy budzące szerokie zainteresowanie ze strony funduszy Venture Capital. Imponujące osiągnięcia w tych dziedzinach nie tylko umożliwiają obniżanie kosztów, ale także kreację zupełnie nowych produktów.

Czy neo-banki naruszą status quo?

Fintechy działające wyłącznie w sferze online dotychczas kojarzyły przede wszystkim z aplikacjami pozwalającymi na proste zarządzanie finansami osobistymi oraz wymianą walut bez prowizji. Usługi pożyczkowe pozostawały jednak głównie w sferze tradycyjnych banków, jednak w tym aspekcie w ostatnim czasie także doszło do znacznej zmiany.

Rewolucja Insurtech coraz bliżej

W 2016 roku termin Insurtech był ledwie widoczny w wyszukiwarce Google, zaś samo określenie nie było precyzyjnie zdefiniowane. Obecnie w ciągu 0,77 sekundy otrzymujemy ponad 5 milionów wyników wyszukiwania Insurtech, zaś przedsiębiorstwa z tej branży przyciągają nie tylko zainteresowanie inwestorów, ale i obawy największych ubezpieczycieli o ich pozycję rynkową.

FinTech & InsurTech Digital Congress

DFCM miał zaszczyt uczestniczenia w dniach 18-19 marca, w konferencji FinTech & InsurTech Digital Congress z udziałem liderów branż ubezpieczeniowej oraz bankowej w kontekście narastającej presji ze strony fintechów i insurtechów oraz wyzwań po pandemii koronawirusa.

BIK finalizuje przejęcie Punkta

Pollen Street Capital ma przyjemność poinformować, że BIK nabył Punkta, wiodącą internetową platformę porównawczą skupioną na ubezpieczeniach komunikacyjnych i innych ubezpieczeniach osobowych w Polsce.

MCI.EuroVentures sprzedaje funduszowi TA Associates część udziałów w Netrisk.hu

WARSZAWA, BUDAPESZT, 8 stycznia 2020 r. – MCI.EuroVentures sprzedaje część udziałów w Netrisk.hu (lider ubezpieczeń online na Węgrzech) za 235 mln PLN globalnemu funduszowi inwestycyjnemu TA Associates. W wyniku transakcji, Fundusz MCI już teraz zrealizował zwrot z inwestycji na poziomie 3,0x CoC i 73% IRR, pozostawiając sobie możliwość na poprawienie tych zwrotów w przyszłości.

Polska firma SMEO zgarnęła ponad 21 mln złotych.

Firma faktoringowa SMEO pozyskała dodatkowe środki na finansowanie faktur polskich przedsiębiorców. W SMEO zainwestowały dwa fundusze: holenderski Finch Capital oraz polski Precapital. Kwota transakcji wynosi łącznie ponad 21 mln złotych.

Polska gospodarka jedną z najsłabiej dotkniętych koronawirusem w Europie.

Zdaniem unijnych ekspertów polska gospodarka będzie najmniej dotkniętą gospodarką skutkami epidemii koronawirusa w Europie. Po spadku PKB w 2020, przewiduje się powrót na ścieżkę wzrostu, w kolejnym roku.

FinTech&InsurTech – Kongres w Warszawie z udziałem DFCM.

Jako partner FinTech&InsurTech Digital Congress mieliśmy dzisiaj przyjemność inaugurować to coroczne wydarzenie będące elitarnym forum wymiany myśli w obszarze rozwoju technologii sektora finansowego i ubezpieczeniowego oraz kluczową pozycją na mapie branżowych eventów. Keynote Speech naszego CEO Jarosława Dąbrowskiego spojrzał holistycznie na wygląd świata po pandemii oraz kluczowe trendy w branżach FinTech&InsureTech.

Zakończone projekty i transakcje inwestycyjne

Milionów Euro zaaranżowanego kapitału

Klientów i partnerów

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz pytania związane z naszą firmą lub usługami, które świadczymy, zapraszamy do kontaktu.

Plac Trzech Krzyży 10/14
00-535 Warszawa

LinkedIn

j.dabrowski@dfcm.eu

pl_PL