Robotyzacja w obliczu 4 Rewolucji Przemysłowej

Rozwiązania z zakresu automatyzacji są znane od pewnego czasu, jednak obecne trendy takie jak rosnące koszty pracy, sztuczna inteligencja czy nawet transformacja w stronę samochodów elektrycznych  sugerują ich dynamicznych rozwój w ciągu najbliższych kilku lat. Przykłady UiPath oraz VersaBox ukazują możliwość rozwoju tych technologii także w regionie CEE, jak również nierozłączność robotyzacji i uczenia maszynowego.

Economic Snapshot | Poland

PKB Polski w pierwszej połowie 2021 r. powróciło do poziomu sprzed pandemii. W porównaniu z rokiem poprzednim PKB wzrosło o 5,3%. Roczna stopa inflacji w Polsce przyspieszyła szósty miesiąc z rzędu do 8,6% i osłabiła pozycję złotego wobec EUR i USD.

Kryptowaluty: złoty parytet XXI wieku?

W ciągu ostatnich 3 lat Bitcoin zwiększył swoją wartość niemal 12 krotnie. Jest to powszechnie znany fakt, ale jakże oddający ciągle rosnącą popularność kryptowalut. Ogromne wahania to zjawisko z którymi waluty cyfrowe są przede wszystkim kojarzone, jednak ich zastosowania są znacznie szersze niż tylko inwestycje. Z biegiem czasu, rynek może prawdopodobnie przesuwać się z sieciowych zastosowań jak Bitcoin czy Ethereum do prywatnych. Mogą one służyć do finansowania projektów poprzez Initial Coin Offering, być walutą w nadchodzącym Metaverse, a za sprawą ostatnich posunięć banków centralnych, nawet uzupełnieniem tradycyjnego pieniądza! Więcej na ich temat w artykule pod tym linkiem.

AI oraz machine learning, czyli gorący temat w świecie VC

Sztuczna inteligencja (AI) oraz uczenie maszynowe (machine learning) to tematy budzące szerokie zainteresowanie ze strony funduszy Venture Capital. Imponujące osiągnięcia w tych dziedzinach nie tylko umożliwiają obniżanie kosztów, ale także kreację zupełnie nowych produktów.

Czy neo-banki naruszą status quo?

Fintechy działające wyłącznie w sferze online dotychczas kojarzyły przede wszystkim z aplikacjami pozwalającymi na proste zarządzanie finansami osobistymi oraz wymianą walut bez prowizji. Usługi pożyczkowe pozostawały jednak głównie w sferze tradycyjnych banków, jednak w tym aspekcie w ostatnim czasie także doszło do znacznej zmiany.

Rewolucja Insurtech coraz bliżej

W 2016 roku termin Insurtech był ledwie widoczny w wyszukiwarce Google, zaś samo określenie nie było precyzyjnie zdefiniowane. Obecnie w ciągu 0,77 sekundy otrzymujemy ponad 5 milionów wyników wyszukiwania Insurtech, zaś przedsiębiorstwa z tej branży przyciągają nie tylko zainteresowanie inwestorów, ale i obawy największych ubezpieczycieli o ich pozycję rynkową.

FinTech & InsurTech Digital Congress

DFCM miał zaszczyt uczestniczenia w dniach 18-19 marca, w konferencji FinTech & InsurTech Digital Congress z udziałem liderów branż ubezpieczeniowej oraz bankowej w kontekście narastającej presji ze strony fintechów i insurtechów oraz wyzwań po pandemii koronawirusa.

BIK finalizuje przejęcie Punkta

Pollen Street Capital ma przyjemność poinformować, że BIK nabył Punkta, wiodącą internetową platformę porównawczą skupioną na ubezpieczeniach komunikacyjnych i innych ubezpieczeniach osobowych w Polsce.

MCI.EuroVentures sprzedaje funduszowi TA Associates część udziałów w Netrisk.hu

WARSZAWA, BUDAPESZT, 8 stycznia 2020 r. – MCI.EuroVentures sprzedaje część udziałów w Netrisk.hu (lider ubezpieczeń online na Węgrzech) za 235 mln PLN globalnemu funduszowi inwestycyjnemu TA Associates. W wyniku transakcji, Fundusz MCI już teraz zrealizował zwrot z inwestycji na poziomie 3,0x CoC i 73% IRR, pozostawiając sobie możliwość na poprawienie tych zwrotów w przyszłości.

Polska firma SMEO zgarnęła ponad 21 mln złotych.

Firma faktoringowa SMEO pozyskała dodatkowe środki na finansowanie faktur polskich przedsiębiorców. W SMEO zainwestowały dwa fundusze: holenderski Finch Capital oraz polski Precapital. Kwota transakcji wynosi łącznie ponad 21 mln złotych.

Polska gospodarka jedną z najsłabiej dotkniętych koronawirusem w Europie.

Zdaniem unijnych ekspertów polska gospodarka będzie najmniej dotkniętą gospodarką skutkami epidemii koronawirusa w Europie. Po spadku PKB w 2020, przewiduje się powrót na ścieżkę wzrostu, w kolejnym roku.

FinTech&InsurTech – Kongres w Warszawie z udziałem DFCM.

Jako partner FinTech&InsurTech Digital Congress mieliśmy dzisiaj przyjemność inaugurować to coroczne wydarzenie będące elitarnym forum wymiany myśli w obszarze rozwoju technologii sektora finansowego i ubezpieczeniowego oraz kluczową pozycją na mapie branżowych eventów. Keynote Speech naszego CEO Jarosława Dąbrowskiego spojrzał holistycznie na wygląd świata po pandemii oraz kluczowe trendy w branżach FinTech&InsureTech.

Zakończone projekty i transakcje inwestycyjne

Milionów Euro zaaranżowanego kapitału

Klientów i partnerów

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz pytania związane z naszą firmą lub usługami, które świadczymy, zapraszamy do kontaktu.

Plac Trzech Krzyży 10/14
00-535 Warszawa

LinkedIn

j.dabrowski@dfcm.eu

pl_PL