Polska firma SMEO zgarnęła ponad 21 mln złotych

Firma faktoringowa SMEO pozyskała dodatkowe środki na finansowanie faktur polskich przedsiębiorców. W SMEO zainwestowały dwa fundusze: holenderski Finch Capital oraz polski Precapital. Kwota transakcji wynosi łącznie ponad 21 mln złotych.

SMEO oferuje usługę faktoringu online – polega ona na wcześniejszym wypłaceniu przedsiębiorcy gotówki z wystawionej kontrahentowi faktury z długim terminem płatności (np. 30-dniowym, choć w polskich warunkach zdarzają się nawet faktury z 90-dniowym terminem). Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje środkami finansowymi a pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel.

SMEO rozpoczęło działalność operacyjną w kwietniu 2017 roku w Warszawie. Od blisko czterech lat firma przeprocesowała faktury na łączną kwotę ponad 320 mln złotych. Po usługę faktoringu od SMEO najczęściej sięgają firmy z branży budowlanej – skorzystały z finansowania na kwotę ponad 41 mln złotych, transportowej – ponad 32 mln złotych, handlu – ponad 31 mln złotych oraz przemysłu (przetwórstwa) – ponad 25 mln złotych.

Płynność finansowa

Aż co trzecia polska firma nie ma żadnych oszczędności, a 41 proc. tylko niewielkie, wynika z danych BIG InfoMonitor. Każde dodatkowe zlecenie i jak najszybciej opłacona faktura mogą robić różnicę. Faktoring to usługa, która obecnie szybko zdobywa uznanie przedsiębiorców, jako alternatywa dla kredytu. – W przeciwieństwie do niego nie jest badana zdolność kredytowa firmy, więc to interesujące rozwiązanie dla przedsiębiorców znajdujących się w gorszej sytuacji finansowej – tłumaczy Monika Woźniak, dyrektor operacyjna SMEO.

Popyt na faktoring nie tylko się utrzymuje, ale wręcz rośnie, mimo pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów, po 9 miesiącach 2020 roku, zanotowały wzrost obrotów o 1,1 proc. względem 3 kwartałów ub. r. Nabyły wierzytelności wynikające z faktur wystawionych przez krajowych przedsiębiorców o łącznej wartości blisko 208 mld złotych. Rok temu kwota ta sięgała 205,7 mld złotych.

W czerwcu tylko co piąty przedsiębiorca deklarował, że wrócił do sytuacji finansowej sprzed pandemii (Polski Instytut Ekonomiczny i PFR “Sytuacja polskich przedsiębiorstw po lockdownie”). Po kolejnym “miękkim lockdownie” (zamknięte punkty gastronomiczne, siłownie, baseny itd.) trudno spodziewać się drastycznej poprawy.

 

 

Tekst pochodzi z: https://mamstartup.pl/polska-firma-smeo-zgarnela-ponad-21-mln-zlotych

Zakończone projekty i transakcje inwestycyjne

Milionów Euro zaaranżowanego kapitału

Klientów i partnerów

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz pytania związane z naszą firmą lub usługami, które świadczymy, zapraszamy do kontaktu.

Plac Trzech Krzyży 10/14
00-535 Warszawa

LinkedIn

j.dabrowski@dfcm.eu

pl_PL