Rewolucja Insurtech coraz bliżej

W 2016 roku termin Insurtech był ledwie widoczny w wyszukiwarce Google, zaś samo określenie nie było precyzyjnie zdefiniowane. Obecnie w ciągu 0,77 sekundy otrzymujemy ponad 5 milionów wyników wyszukiwania Insurtech, zaś przedsiębiorstwa z tej branży przyciągają nie tylko zainteresowanie inwestorów, ale i obawy największych ubezpieczycieli o ich pozycję rynkową.

Julian Teicke, Wefox CEO

Sam Insurtech nie ogranicza się jedynie do ubezpieczeń. Jest to ekosystem który spaja ze sobą pokrewne branże takie jak ochrona zdrowia, cyberbezpieczeństwo czy sharing economy w celu poprawy jakości usług ubezpieczeniowych. Modele biznesowe oparte na sztucznej inteligencji (AI) oraz Software as a Service (SaaS) mają szczególne znaczenie, co znalazło odzwierciedlenie w niedawnych transakcjach DFCM.

Dynamiczny rozwój zastosowań technologii w ubezpieczeniach przyczynił się do wydzielania specjalnych funduszy Corporate Venture Capital (CVC) z największych podmiotów ubezpieczeniowych, które mają na celu sprzęganie innowacji z tradycyjną działalnością. Najważniejsze z nich to m.in. AXA Venture Partners, Allianz X, czy MassMutual Ventures. Fundusze te pozyskały środki od 50 milionów aż do 1,1 miliarda dolarów.

Przykładem dynamicznie zachodzących zmian w branży ubezpieczeniowej może być wyceniany na 3 miliardy dolarów niemiecki ubezpieczyciel czasu rzeczywistego Wefox, który w czerwcu tego roku pozyskał 650 milionów dolarów w ramach finansowania Serii C, zaś w sumie otrzymał od inwestorów ponad 900 milionów dolarów. Środki mają być przeznaczone na umocnienie pozycji na rynku w Niemczech, Szwajcarii oraz Polsce. W naszym kraju Wefox zgodę na prowadzenie działalności pozyskał w połowie stycznia, pierwsze szkolenia agentów przeprowadził w marcu, zaś w ciągu najbliższych miesięcy ma zamiar rozpocząć sprzedaż poprzez grono ponad 3000 agentów ubezpieczeniowych.

Tym co wyróżnia Wefox spośród innych startupów Insurtech jest koncentracja na sprzedaży agencyjnej, a nie bezpośredniej, ponieważ ubezpieczyciel daje jednak do rąk agentów narzędzie które znacząco ułatwia sprzedaż bez wychodzenia z domu. W przypadku ubezpieczeń majątkowych, zazwyczaj wystarczy podać kod pocztowy oraz powierzchnie, zaś algorytm zintegrowany z bazami danych wyliczy wartość nieruchomości, sprawdzając np. czy teren nie jest podmokły lub zagrożony powodziami. Z kolei dla ubezpieczeń komunikacyjnych, po zeskanowaniu kodu QR z dowodu rejestracyjnego, agent od razu otrzymuje ofertę. Ponadto Wefox chwali się bardzo skuteczną likwidacją szkód. Jeżeli zgłoszenie kwalifikuje się do szybkiej ścieżki likwidacji, klient otrzymuje link do formularza. Po zaakceptowaniu kosztorysu i kwoty odszkodowania, klient otrzymuje przelew tego samego dnia. W przypadku jednak wątpliwości co do likwidacji szkody, każdemu poszkodowanemu przydzielany jest indywidualny „opiekun”. W rezultacie, Wefox może się pochwalić 60% odsetkiem szkód zlikwidowanych w ciągu 24 godzin.

Ważnym elementem biznesu Insurtech jest uzyskanie licencji umożliwiających skalowalność i oferowanie szerokiej gamy usług. W przypadku Wefox, licencja ubezpieczeniowa została wydana w Liechtensteinie. Dążenie to można zauważyć także w pokrewnej branży Fintech, gdzie znani gracze tacy jak Klarna, N26 czy Monzo dzięki licencji bankowej państwach są w stanie pozyskać zaufanie klientów i kontynuować swój wzrost.

Pojawienie się takich wyszukiwarek ubezpieczeniowych jak Punkta, Rankomat, Mubi czy Porównero świadczy o tym iż rówież w Polsce Insurtech ma pozytywny wpływ na segment ubezpieczeniowy, który pod presją oczekiwań klienta wprowadza zmiany mające na celu poprawę jakości usług.

Z zakresu porównywarek ubezpieczeniowych z branży Insurtech dobrym przykładem jest założona w 2015 roku Punkta, znana wcześniej jako mFind. Punkta oferuje konsumentom możliwość wyszukiwania, porównywania i kupowania produktów ubezpieczeniowych od wiodących ubezpieczycieli online. Serwis Punky przyciąga ponad 500 tys. wizyt miesięcznie dzięki szeregu przydatnych treści dotyczących usług ubezpieczeniowych. DFCM doradzało w sprzedaży pakietu większościowego MCI Capital Punkty brytyjskiemu funduszowi Pollen Street Capital w I kwartale 2021 roku, co umożliwiło dalszy rozwój spółki.

Wyżej opisane trendy z pewnością świadczą o tym że spółki Insurtech stały się realną konkurencją dla największych firm ubezpieczeniowych. Jednak czy będą one w stanie zagrozić pozycji graczy z nieporównywalną przewagą kapitału? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlatego właśnie warto czekać i obserwować najnowsze wydarzenia.

Bibliografia:

Adams, M., Ramette, F., Carr, M. 2019. ‘This is InsurTech’s moment. Will insurers seize the opportunity?’ PricewaterhouseCoopers. https://www.pwc.com/us/en/industries/financial-services/library/insurtech-innovation.html

Gazeta Ubezpieczeniowa. 2021. Wefox pozyskał 650 mln USD finansowania na podbój rynku. https://gu.com.pl/wefox-pozyskal-650-mln-usd-finansowania-na-podboj-rynku/

Krzemińska-Albrycht, I. 2021. ‘Wefox w Polsce. Zobaczcie, jak niemiecki insurtech chce przekonać do siebie polskich agentów i klientów.Cashless. https://www.cashless.pl/10430-wefox-dla-agentow

Zakończone projekty i transakcje inwestycyjne

Milionów Euro zaaranżowanego kapitału

Klientów i partnerów

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz pytania związane z naszą firmą lub usługami, które świadczymy, zapraszamy do kontaktu.

Plac Trzech Krzyży 10/14
00-535 Warszawa

LinkedIn

j.dabrowski@dfcm.eu

pl_PL