Sytuacja polskiego sektora bankowego oraz perspektywy na 2024
Wyniki polskich banków za ubiegły rok prezentuja się bardzo dobrze. Banki odnotowały znaczne wzrosty przychodów operacyjnych, osiągając wysokie wskaźniki dochodowości, zwłaszcza jeśli chodzi o dochody odsetkowe. Pomimo wyzwań związanych z portfelem kredytów hipotecznych denominowanych w CHF⚖️💴, sektor ma nadal duży potencjał dochodowy i szanse na rozwój, szczególnie po częściowym uporaniu się z głównym problemem wielu banków, (kredyty w CHF).
Prognozy na najbliższe lata są optymistyczne, przede wszystkim ze względu na nadal wysokie stopy procentowe oraz potencjalny wzrost zapotrzebowania na kredyty konsumpcyjne (hipoteczne) spowodowany poprawą koniunktury 🏖️🏢 oraz finansowanie firm i podmiotów samorządowych (absorpcja środków z KPO i funduszy UE🇪🇺🇵🇱) Banki powinny inwestować znaczną część zysków w zaawansowane technologicznie rozwiązania przede wszystkim oparte na sztucznej inteligencji i robotyce, co pozwoli na przyspieszenie rozwoju biznesu bankowego przy obniżce kosztów operacyjnych.
W środowisku spadających stóp procentowych kluczem do utrzymania zyskowności będzie przewaga technologiczna i jakość usług. Priorytetem pozostaje szybkie i efektywne rozwiązanie problemu kredytów denominowanych w CHF, co umożliwi sektorowi koncentrację na finansowaniu gospodarki i potrzeb konsumentów napędzanych innowacyjnymi technologiami. Poważnym wyzwaniem jest szybki i znaczący wzrost kredytu dla podmiotów gospodarczych i samorządów który osiągnął historycznie najniższe poziomy (w stosunku do PKB) co koreluje z najniższym od dekady poziomem inwestycji w stosunku do PKB w Polsce📉🌪️
Bibliografia:
Związek Banków Polskich, Polska i Europa w nowej rzeczywistości, Wydanie IX, wrzesień 2022
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Dane miesięczne sektora bankowego według stanu na 31 stycznia 2023 r.
Narodowy Bank Polski, Raport o stabilności systemu finansowego, grudzień 2022
Związek Banków Polskich, Monitor bankowy, grudzień 2022
Zakończone projekty i transakcje inwestycyjne
Milionów Euro zaaranżowanego kapitału
Klientów i partnerów
Skontaktuj się z nami
Jeżeli masz pytania związane z naszą firmą lub usługami, które świadczymy, zapraszamy do kontaktu.
Plac Trzech Krzyży 10/14
00-535 Warszawa
office@dfcm.eu